27 mitalia am-viikonloppuna

Komea mitalisaalis Kooveen suunnistajille am-kisoista Lempäälästä.
Viikonloppuna kisattiin pitkien matkojen aluemestaruuksista Tarpian Suunnan järjestämissä kisoissa Lempäälässä. Kooveelaiset keräsivät mukavan mitalisaaliin, sillä henkilökohtaisia mitaleita saatiin 13 kappaletta (5-6-2). Viestistä saaliina oli mitali enemmän, eli 14 lätkää (2- 4-8).

Skog_Jaakko_am20071-1.JPG
  Jaakko Skog, aluemestari H10RR-sarjassa.


Sarjoittain katsottuna erityisesti edukseen esiintyivät odotetusti naiset kaksoisvoiton turvin, sillä Pinja suunnisti aluemestariksi ja Ulrika oli kakkonen. Ilahduttavaa oli myös poikien H16-sarjan kaksi mitalia (Miika mestari ja Pyry pronssia) ja sen lisäksi kuusi poikaa kymppikärjessä. Lähes vastaavaan pystyivät myös H10RR-pojat, sillä aluemestari Jaakon takana oli neljä poikaa kymppikärjessä, joista peräti kolme kuuden joukossa (Jaakko, Leevi ja Konsta)! Upeasti sarjassa, jossa mukana viivalla oli 30 poikaa. Myös D18-tytöissä koko mukana ollut kolmikko oli viiden parhaan sakissa.

Kisasivut

Kuvagalleriassa Maken ottamia kuvia am-pitkiltä ja viestistä .

Poimintaa tulosliuskalta:

Suunnistuksen Hämeen AM-kilpailu, pitkät matkat
H70 : 3,7 km
1.   Pertti Salminen             KooVee                   32.15             
H85 : 2,2 km
2.   Vilho Himanen               KooVee                   36.20      +4.45  
H20 : 7,5 km
2.   Petri Annila                KooVee                   52.57      +2.17  
H18 : 6,4 km
3.   Juho Westerlund             KooVee                   42.29      +3.38  
H16 : 4,8 km
1.   Miika Arvola                KooVee                   35.25             
3.   Pyry Huhtanen               KooVee                   37.35      +2.10  
H10RR : 2,1 km
1.   Jaakko Skog                 KooVee                   10.41             
D21 : 7,2 km
1.   Pinja Satri                 KooVee                   54.09             
2.   Ulrika Uotila               KooVee                   56.42      +2.33  
D18 : 4,8 km
2.   Kaisa Lylynperä             KooVee                   40.50        +54  
D16 : 3,9 km
2.   Miina Kanko                 KooVee                   30.04        +32  
D13 : 2,2 km
1.   Henna Skog                  KooVee                   19.11             
D10RR : 2,1 km
2.   Iiris Taubert               KooVee                   14.04        +53  
H40
1. osuus   Malmlund Heikki                              50.18      3
2. osuus   Moilanen Taisto                1.10.28     2.00.46      3
3. osuus   Skog Jouko                       52.43     2.53.30      3
H45
1. osuus   Siitonen Markus                              46.39      2
2. osuus   Granholm Tommi                   49.48     1.36.27      1
3. osuus   Taura Teuvo                      49.09     2.25.37      2
H50
2          17 KooVee 1                                  1.51.29
1. osuus   Vehmaa Hannu                                 37.52      1
2. osuus   Tikkinen Seppo                   40.45     1.18.38      2
3. osuus   Aasla Hannu                      32.51     1.51.29      2
H75
1. osuus   Himanen Vilho                                32.10      2
2. osuus   Savolainen Aaro                  51.48     1.23.59      2
3. osuus   Takala Reino                     39.35     2.03.35      2
H16
1. osuus   Polvi Mikko                                  29.26      2
2. osuus   Valkamo Santeri                  25.15       54.41      1
3. osuus   Paldan Ville                     27.42     1.22.23      2
3          46 KooVee 1                                  1.24.25
1. osuus   Sinijärvi Markus                             29.41      3
2. osuus   Huhtanen Pyry                    28.15       57.57      3
3. osuus   Arvola Miika                     26.28     1.24.25      3
H13
3          62 KooVee 1                                  2.09.04
1. osuus   Taubert Tuomas                               25.16      3
2. osuus   Jääheimo Ville                   58.44     1.24.00      3
3. osuus   Ahonen Joona                     45.03     2.09.04      3
H12TR
3          68 KooVee 1                                  1.17.38
1. osuus   Arvola Markus                                27.20      5
2. osuus   Laitinen Justus                  21.19       48.40      3
3. osuus   Leinonen Miika                   28.58     1.17.38      3
H10RR
1          79 KooVee 1                                    45.06
1. osuus   Pohja Leevi                                  16.46      2
2. osuus   Skog Jaakko                      13.52       30.38      1
3. osuus   Puranen Konsta                   14.27       45.06      1
3          80 KooVee 2                                  1.01.32
1. osuus   Huhtanen Kiri                                22.39      9
2. osuus   Valkamo Severi                   17.04       39.44      4
3. osuus   Malmlund Arttu                   21.48     1.01.32      3
D18
1. osuus   Niittynen Miia                               52.10      1
2. osuus   Saarinen Minna                   50.51     1.43.01      1
3. osuus   Lylynperä Kaisa                  45.17     2.28.19      1
D16
1. osuus   Multisilta Vilma                             31.30      4
2. osuus   Kanko Natalia                    32.35     1.04.05      3
3. osuus   Kanko Miina                      27.13     1.31.19      3
D14
3         419 KooVee 1                                  1.17.45
1. osuus   Leinonen Heini                               24.18      1
2. osuus   Ruusunen Oona                    34.09       58.28      4
3. osuus   Skog Henna                       19.17     1.17.45      3
D10RR
1. osuus   Taubert Iiris                                15.43      1
2. osuus   Ahonen Noora                     22.24       38.07      1
3. osuus   Laurikkala Nella                 22.51     1.00.58      3
toimitti raimo

Viimeksi päivitetty (19.08.2007 22:12)

 
Yhteistyökumppanit
Lecrolyn
Löytötavaratalo
YH_Kodit
Elixia
Koskiklinikka
Aamulehti
Osuuspankki
Tulevaa

HUHTI
25

25.04.2014 18:30 - 20:00
Nuorten salivuoro

HUHTI
26

26.04.2014
Finnspring

HUHTI
27

27.04.2014
Finnspring viesti

HUHTI
29

29.04.2014 16:00 - 17:00
Velaattaan klo ?

TOUKO
01

01.05.2014 18:00 - 19:15
Suunnistuskoulu, Hakkarin liikuntakeskus

TOUKO
02

02.05.2014 18:30 - 20:00
Nuorten salivuoro

TOUKO
05

05.05.2014 16:00 - 17:00
Iltarastitalkoot: Linnainmaan koulu

TOUKO
08

08.05.2014 18:00 - 19:15
Suunnistuskoulu, Tredu-Tampereen ammattioppilaitos